Duševní wellbeing

Cesta k uzdravení

Cesta k uzdravení je pro každého jiná. Každý jsme originál, a proto je zásadní si najít svou vlastní, jedinečnou a unikátní cestu, která nás přivede ke zdraví.

Na mých stránkách se budete velice často setkávat s termínem – gynekologická fyzioterapie. Je to totiž velká část mé práce, zároveň má vášeň a mé poslání. Pokud jste ovšem muž a nějakým náhodným způsobem jste se proklikali, až sem nelekejte se. Kolikrát totiž mluvím o gynekologii, ale vlastně si můžete za pacientky klidně hodit pacienty. Péče o klienty a klientky se zase tak zásadně neliší. I když je pravda, že právě díky práci se ženami jsem i já sama znovunalezla vnitřní klid, který ke své práci potřebuji. Ono totiž ať chceme nebo ne, vzájemně se ovlivňujeme nejen směrem terapeut- klient, ale toto měřítko platí i obráceně.

Gynekologická fyzioterapie je obor, do kterého když jsem zabředla, je pro mě nekončící studnicí nového poznání. Čím více se tématem gynekologie zabývám, čím více pacientek mi ‚projde rukama‘, tím více vnímám, jak je toto fyzioterapeutické zaměření rozsáhlé, snad dokonce jako celá medicína 🙂 Je fascinující, jak každá žena přichází s vlastními potížemi, které ovlivňují a někdy dokonce určují její život. Jak se každá jedna potýká ve svém životě s jinými a zároveň tolik si podobnými problémy. Baví mě nechat klientky objevovat možnosti svých těl, nacházet a vnímat jednotlivé části a probouzet v nich zájem o péči o sebe.

Představte si dům postavený bez základů

Svou práci již dlouho vnímám jako poselství, které mi umožňuje navracet lidi zpět ke svému tělu a tím postupně zpět k přírodě, k podstatě sebe. A jak nejlépe nalézt cestu k sobě? Důležité je začít hezky od začátku. Stejně jako když stavíte dům, taky začínáte od základů, jinak by vám dům příliš dlouho nestál. V případě těla mohou být takovým základním stavebním kamenem oblast pánevního dna, z hlediska funkčnosti pak spolupráce svalů pánve, bránice a dalších okolních měkkých struktur. Záměrně píši měkkých struktur, ne vždy totiž jsou to pouze svaly, které pomáhají udržovat rovnováhu a stabilitu při pohybu.

Pánevní dno jsou svaly a fascie složené do tvaru mísy, ve střední části pánve. Vytváří tak dno, které udržuje břišní orgány hezky v prostorách břicha, zároveň jsou důležitými pomocníky při vyměšování a v oblasti sexu a reprodukce. Toto ale více rozebírám v článku (Pánevní dno: propojení těla, mysli a ducha). Tento článek je zaměřen na cestu k uzdravení.

Vaše cesta již započala

Už to, že čtete tento článek, dá se předpokládat, že pokud máte nějaké potíže s oblastí pánevního dna (ať už hovoříme o inkontinenci, problémech s početím, bolestech…- také více rozebírám v článku Pánevní dno jako zdroj obtíží), vaše cesta již započala. Protože, abychom problém či překážku mohli odstranit, vždy je třeba začít tím, že si je pojmenujeme, odkryjeme, přiznáme a také trochu více poznáme a pochopíme. Takže tím, že čtete tento článek, jste již na cestě ke svému uzdravení 🙂

Dalším krokem a tak trochu i klíčem k uzdravení vnímám v uvědomění si svého těla a nalezení cesty ke své vnitřní energii. A to je jednou z mých hlavních priorit při práci s klienty. Pomohu vám objevit svou sílu a naučit se pracovat s vnitřní energií. Věřím, že klíčem je najít lásku k sobě a svému tělu, bez ohledu na jeho vzhled či stav. Proces uvědomění si těla je nejen o fyzickém zdraví, ale také o osobním rozvoji a sebeobjevování. Skrze fyzioterapii se ženy (i muži samozřejmě) učí poslouchat své tělo a vnímat jeho potřeby. Tato praxe je spojena s rozvojem emocionálního a mentálního zdraví. Když se žena naučí milovat a přijímat své tělo takové, jaké je, otevírá se jí cesta ke zlepšení všech aspektů svého života.

Pomohu vám posílit pocit sebelásky, najít vnitřní pevný bod, jistotu sami v sobě. Věřím, že láska k sobě je základem pro transformaci a uzdravení. Když žena objeví a přijme své tělo s láskou, začíná se měnit její vnímání sebe sama. Tímto procesem procházíme společně, a já jsem tu, abych vám poskytla podporu a nástroje, které vám umožní objevit v sobě neomezený potenciál. Ženská energie je něco unikátního a vzácného (ano i muži mají v sobě část ženské energie). Pomohu vám objevovat a pracovat s touto životní silou, která je uložená právě v pánevní oblasti. Skrze různé techniky a cvičení je možné otevřít tok energie a posílit propojení mezi tělem, myslí a duší.

Přijďte a objevte, jak může láska k sobě a uvědomění si vlastního těla změnit váš život! Vaše cesta k uzdravení již začala.

S láskou k sobě i vám

Alexandra

Jak se tvoří jizva

Jizvy jsou součástí našich životů. Někdy jsou viditelnější než jindy, někdy jsou i citlivější. Vždy je ale dobré o ně pečovat. Jsou totiž naší součástí. Dnes si zjednodušeně povíme, jak vzniká jizva a jak probíhá proces hojení.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno, hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. A pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Každé posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování, ale také k aktivaci pánevního dna.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.