Jizvy | Fyzioterapie

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy? Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Jizvy jsou tichou připomínkou, jsou to stopy naší odolnosti, záznamy našich dobrodružství i bojů. Ať už jsou malé nebo výrazné, vždy zůstávají s námi. Stávají se naší součástí.
Naše tělo je nepřetržitě v pohybu, každý den čelí různým vlivům a výzvám. A právě v dobách většího stresu, dlouhodobých nemocí nebo dalšího fyzického zranění, se potřebujeme o své jizvy opět starat.

Péče o jizvy je povinností, a to zejména v těch náročnějších obdobích. Jizvy jsou citlivé na vnější vlivy, ALE…nejvíce na ty vnitřní. Často se stává, že se jizva připomene, jakmile se v těle objeví zánět. V dnešní ‚zánětlivé‘ době, pak péče o ně získává nový rozměr, stává se klíčem naší péče o sebe. V případě, že na jizvy zapomeneme, mohou se stát pozvolně a tiše jizvami aktivními. Aktivní jizva může působit do blízkých i vzdálených struktur a může způsobit potíže jak na pohybovém aparátu, tak i na vnitřní orgány, ať už se bavíme o střevních, hlasových, kloubních a jiných potížích.

Ať už máte jizvu starou pár dní, několik týdnů či let, nebo jste dokonce zapomněli, že nějaké jizvy máte. Vzpomeňte si na ně a pečujte o ně. Zkuste si je ošetřit, možná budete překvapení, jak hezká jizva na povrchu, může vyvolat efekt v hloubce. Opravdu můžeme předcházet tomu, že jizva vyvolá vzdálenou reakci, eventuálně můžeme takovou spojitost alespoň rozluštit.

Starší jizvy není potřeba ošetřovat dennodenně, nicméně přesně ve chvílích větší námahy, ať už se jedná o námahu fyzickou, mentální nebo dokonce duchovní, je vhodné jizvu zkontrolovat. Sáhnout si na ni, ujistit se, že není citlivější. A pokud je…začněte, tam kde jste kdysi skončili.

Pokud máte jizvu, která je aktivní a vyvolává problém, je vhodné vyhledat odborníka, který vás naučí a pomůže vám, jak jizvu ve vašem případě ošetřovat. Starší aktivní jizvy lze také uzdravit, jen bývá ta cesta lehce klikatější, ale o tom zase příště 🙂
Zkuste znovu prozkoumat své tělo a zjistit něco o sobě, opečujte své jizvy a tím sebe a zabraňte aktivitě jizvy. Pečujme o ně jako o sebe- se vší láskou k sobě, k sobě se všemi jizvami, ať už jsou viditelné, či nikoliv.