Fyzioterapie | Jizvy

Péče o jizvy

Krátký a jednoduchý návod, jak pečovat o své jizvy.

Jak má vypadat samotná péče o jizvu? To si detailně popíšeme v tomto článku, pro vaši představu, pak může posloužit také edukační video, které jsem natáčela ještě jako zaměstnanec FN Olomouc (YouTube Watch).

Svým klientkám vždy kladu na srdce: „Chovejte se ke svým jizvám jako k miminkům. Se vší láskou a péčí.“ Samotný vznik rány a hojící procesy jsou pro tělo dostatečným traumatem, abychom přidávali ještě bolest navíc 🙂

Začínáme s jizvou pracovat hned od prvních hodin jejího vzniku, a to jen lehkým pohlazením. I obyčejné položení rukou na danou oblast zvyšuje prokrvení, zacílíte-li sem i dech, efekt pouze zvýšíte. Při dýchání, se ale ‚příliš nesnažte‘, chvíli vyčkejte a po pár deších ucítíte, jak se dech dostává až pod dlaně.

Od prvních chvil oblast lehce ošetřujeme chladnější vodou. Ta zajistí snížení otoku a lehký tlak vody na jizvu způsobí mikromasáž. Nebojte se ve sprše s jizvou strávit klidně o chvilinku déle než normálně, pro zvýšení efektu. Od prvních chvil jizvu také chraňte před zbytečnými pohyby a nadměrnou námahou.

Hlídejte si hydrataci. Jizvu je vhodné promazávat. Úplně si vystačíte s obyčejnou měsíčkovou mastí, eventuálně přírodními oleji. Nedoporučuji masti s přídavkem parafínu/ vazelíny, které způsobují dlouhodobé uzavření pórů a ráně tedy nedovolují volně ‚dýchat‘. Než se uzavře kožní kryt (cca do 2 týdnů), je vhodné mazat ve vzdálenosti cca 1 cm od samotné rány, ať neriskujeme zanesení infekce 🙂 Vhodné je jizvu vystavovat i volnému vzduchu.

Další pohyby s jizvou jsou – lehké ‚poklepání‘ prsty, několikrát během dne. V případě, že si všimnete otoku je dobré tento otok uvolňovat. A to směrem k jizvě, tak aby nedocházelo k oddalování okrajů rány.

Asi po 4 týdnech začínáme s jizvou lehce pohybovat. Nejdůležitější je tah, od lehkých povrchových pohybů a postupně se propracováváme k pohybům hlubším a větším. Hlavním cílem je najít bariéru jizvy. Táhněte tkáň, tak daleko kam vaše prsty volně sklouznou, až ucítíte bariéru, zůstaňte v tomto tahu a čekejte. Za pár vteřin tah povolí a tím jste bariéru uvolnili. Toto je ale potřeba opakovat pravidelně i několikrát za den.

Vždy myslete na to, že ošetřování jizvy nemá být bolestivé. V případě, že vidíte na jizvě nějaká zarudlá místa, že má jizva tendenci k hnisání nebo, že vás jizva do některých směrů i po několika týdnech nepustí. Nebo vás jizva výrazně omezuje v pohybu. Nebo jen prostě nadměrně bolí. Doporučuji oslovit odborníka a vše s ním probrat individuálně.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Proč se starat o jizvy

O jizvy je dobré se starat hned s několika důvodů. Ty popisuji v tomto příspěvku : )

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno, hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. A pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.