Ženské zdraví | Fyzioterapie

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. Pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.

Pánevní dno je křižovatka těla, to jsme si vysvětlili v článku Pánevní dno jako křižovatka těla. A proto může pánevní dno být často příčinou potíží v malé pánvi. Malá pánev je místo, kde jsou uloženy všechny orgány, jako je močový měchýř, tlusté střevo, u žen děloha, u mužů prostata. To vše jsou orgány, se kterými když máte obtíže, určitě patříte do rukou fyzioterapeuta, který se na oblast pánve zaměřuje. Často je naše zaměření označované jako urogynekologie. Více k tomu najdete v článku Gynekologická fyzioterapie: nejčastější otázky.

Mnoho z níže popsaných potíží jsou stále tabu a je to škoda, protože vědomím problému začíná jeho řešení. Není normální si ‚učůrnout‘ pokaždé, co popoběhnu na tramvaj, nebo být jednou měsíčně závislá na analgeticích kvůli bolestem zad i břicha. Není normální mít pravidelně problémy s hemeroidy nebo se opakovaně trápit s cystami.

Nerovnováha pánevního dna

Nerovnováha pánevního dna se pojí víceméně se všemi níže popsanými potížemi. Už jen z anatomického postavení jednotlivých struktur je zřejmé, že se vzájemně musí ovlivňovat. Příčně pruhované svaly pánevního dna, ale i svaly břišní dutiny, svaly kyčelních kloubů a zad zásadně určují funkčnost vnitřních orgánů, včetně reprodukčních orgánů.

Infertilita a Sterilita

Hlavním orgánem, který je nutný k početí, ale především k nošení a donošení dítěte, je děloha. Děloha je uložená ve spodní oblasti břišní dutiny, mezi močovým měchýřem a konečníkem, a je zavěšená díky vazům. Dalším významným faktorem jsou svalové povázky – fascie, které umožňují klouzavé pohyby jednotlivých orgánů vůči sobě a chrání je před infekcí a poškozením.

Moderní životní styl s nedostatkem pohybu a zánětlivým prostředím může vést k tuhnutí fascií a svalové nerovnováze. To může způsobit posuny dělohy, nedostatečné prokrvování a sníženou organickou imunitu, což může vést k problémům s početím nebo spontánním potratům.

Cysty

Nerovnováha pánevního dna může zvýšit riziko vzniku cyst. Cysty jsou duté útvary, často vyplněné tekutinou nebo tkáněmi. Mohou vznikat v důsledku svalového napětí, zánětů nebo hormonálních nerovnováh. Správné prokrvení a relaxace svalů může pomoci předcházet vzniku cyst.

Inkontinence Moči

Inkontinence moči může být způsobena oslabením svalů pánevního dna (stresová inkontinence) nebo dráždivostí močového měchýře (urgentní inkontinence). Vytvořením svalové rovnováhy lze pomoci při léčbě těchto problémů.

Pánevní Bolest

Pánevní bolest může zahrnovat bolesti během menstruace, bolestivý pohlavní styk nebo bolesti spojené s vyprazdňováním. Příčin je mnoho, ale návrat k rovnováze svalů může pomoci zmírnit nebo odstranit bolest.

Poruchy Sexuálního Života

Oslabené pánevní dno může ovlivnit sexuální život, způsobovat bolesti, snížené libido nebo neschopnost dosáhnout orgasmu. Optimalizace podmínek pro svaly může zlepšit sexuální pohodu a intimní prožitek.

Pánevní Orgánové Prolapsy

Pánevní orgánové prolapsy nastávají, když svaly a vazy podpírající orgány v pánevní dutině oslabí nebo se natrhnou. To může způsobit posun nebo vychýlení orgánů, což vede k potížím s močením, defekací nebo menstruačním cyklem. Terapie se nastavuje podle stupně prolapsu.

Úzkosti a Depresivní Stavy

Problémy s pánevním dnem mohou mít negativní dopad na psychické zdraví. Pacienti mohou zažívat deprese, úzkost a snížené sebevědomí. Otevření se tomuto tématu a nalezení podpory může zlepšit psychický stav.

Terapie pánevního dna

Každý problém, který jsem výše popsala, by si zasloužil samostatný článek a možná k tomu i časem dojde :) Prozatím alespoň detailněji popisuji jednotlivou problematiku v členské sekci, do které se můžete přihlásit zde! Každá z vás si zaslouží individuální přístup.

V terapii si nastavíte reálný cíl, kterého chcete dosáhnout a na kterém budeme po dobu setkávání pracovat. Chcete-li se dozvědět více o svém těle, není nic jednoduššího, než se objednat :)

S láskou k sobě i vám,

Alexandra

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Dech a postura těla

Dech není jen projevem života, ale i reálným fyzickým pohybem. Je to funkce, která probíhá automaticky, ale zároveň ji můžeme vědomě ovládat. Dýchání má hluboký vliv na naši posturu a celkové držení těla. Jak dech ovlivňuje posturu těla a to od plosek nohou až po čelistní kloub?

Cesta k uzdravení

Cesta k uzdravení je pro každého jedinečná a originální. Každý z nás je jiný, a proto je zásadní najít si svou vlastní cestu, která nás dovede ke zdraví. Na mých stránkách se často setkáte s termíny, které se vztahují k fyzioterapii a celkovému zdraví těla i mysli.

Péče o tělo <3

Péče o tělo není jen o cvičení. Zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody je komplexnost. Tato celková péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?