Fyzioterapie | Ženské zdraví

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Mnohokrát nás od terapie může odvézt strach. Nejčastěji se bojíme neznámého. A protože se s vašimi obavami setkávám denně, rozhodla jsem se alespoň částečně je pro vás zodpovědět a sepsat nejčastější otázky a vaše obavy tím alespoň částečně rozptýlit.

  1. Co je gynekologická fyzioterapie?
    Gynekologická fyzioterapie je specializovaná oblast fyzioterapie zaměřená na léčbu a prevenci problémů spojených s pánevním dnem a gynekologickými onemocněními, jako je inkontinence, bolesti v oblasti pánve, sexuální dysfunkce, bolestivá menstruace, nemožnost otěhotnět a mnoho dalších
  2. Jaké problémy řeší?
    Léčí široké spektrum problémů včetně inkontinence, bolestí v oblasti pánve, sexuálních dysfunkcí a podporuje obnovu funkce pánevního dna po operacích a porodech.Dále podporuje ženy k přirozenému početí, klidnému a zdravému těhotenství s minimem komplikací, vede ženy zpět ke schopnosti přirozeně porodit.
  3. Pro koho je vhodná?
    Je vhodná pro ženy všech věkových skupin, od děvčat školou povinných, po ženy v postmenopauzálním věku.
  4. Délka fyzioterapeutického programu
    Délka programu se liší podle individuálních potřeb a cílů, obvykle trvá od několika týdnů do několika měsíců. Terapie je vždy spojena se cvičením a integrací nového do každodenního života.Samotná terapie většinou v ordinacích se smlouvami s pojišťovnami bývá terapie od 30 do 60 minut. Často i přesto s částečnou úhradou pacientkou. V soukromých ambulancích bývá terapie často delší a to od 60 do 90 minut.
  5. Je terapie bolestivá?
    Fyzioterapie by měla být prováděna tak, aby byla bezbolestná a přinášela úlevu od existujících bolestí. Bolestivost může být spojená s ošetřováním některých struktur. Nikdy by ovšem neměla terapie vézt ke zvyšování celkové tenze těla klienta.
  6. Jak probíhá ošetření pánevního dna?
    Nejdůležitější je profesionalita a diskrétnost. Před samotným ošetřením je celý úkon klientce vysvětlen, včetně důvodu a průběhu ošetření. Celé ošetření je dobrovolné a klientka může terapii kdykoliv ukončit. Před samotným ošetřením je vhodné prohřát oblast pánve.Terapie pánevního dna může probíhat jako jakákoliv jiná terapie – ošetření měkkých tkání trupu a pánve. Někdy je nezbytné oslovit svaly pánevního dna přímou cestou, proto existuje ošetření per rectum či per vaginam. Per vaginam zná každá žena, která někdy navštívila gynekologa a jedná se o oslovení svalů pánevního dna skrze pochvu. Per rectum je ošetření svalů skrze konečník. Samotné ošetření trvá do několika minut. Terapeut používá rukavice a gel k co nejšetrnějšímu ošetření. V pánevním dnu mohou být nalezeny spoušťové body ve svalech či celé svaly v hypertonu. Při jejich vyšetření může klientka cítit bolest, při jejich ošetření bolest postupně odeznívá a dochází k celkovému prokrvení oblasti malé pánve, které může být vnímáno jako pocit tepla.Po ukončení terapie je vhodné ještě celou oblast znovu prohřát a zklidnit a zharmonizovat organismus, alespoň dechovým cvičením. Doporučení je zvýšit příjem tekutin a alespoň pár hodin nesedět.
  7. Vedlejší účinky a rizika
    Terapie je bezpečná s minimálními riziky, nejběžnějším může být mírné svalové nepohodlí.Po terapii pánevního dna se doporučuje dodržovat pitný režim a vyhýbat se sedu na kostrči i sedacích kostech. Den až dva po terapii se může objevit dyskomfort. Svaly které jsme ošetřili mohou ovlivnit další svaly a to i ve vzdálenějších strukturách. V případě, že se objevují bolesti, neprodleně doporučuji oslovit terapeuta a poradit se s ním, jak dále postupovat.
  8. Může terapii pánevního dna podstoupit i muž?
    Ano, i muži mají své pánevní dno. Terapie u mužů může pomoci při snaze páru otěhotnět. Ošetření pánevního dna optimalizujeme napět tkání v pánvi, které vede ke kvalitnějšímu spermiogramu.Nápomocná terapie může být i u potíží s hemeroidy (nesmí být v čase ošetření aktivní) či prolapsech orgánů malé pánve.

Gynekologická fyzioterapie představuje zásadní přínos pro zdraví a pohodu (nejen) žen. S jejím komplexním přístupem a individualizovanou péčí je možné efektivně řešit široké spektrum potíží s pánevním dnem.

Doufám, že se mi povedlo rozptýlit vaše obavy a třeba vás i navézt k návštěvě. Budu se těšit na setkání s vámi. Může se totiž stát, že potíže, se kterými už dlouho žijete a myslíte si (a možná i většinová společnost si to myslí), že je to normální. Ale setkáním s terapeutkou zaměřující se na ženské zdraví, můžete zjistit, že vaše potíže jsou řešitelné :)

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Zdravý dech a organismus

Dýchání je základní a nepostradatelná funkce, kterou naše tělo neustále vykonává, a přesto často bývá brána jako samozřejmost. Ve skutečnosti však správné dýchání hraje klíčovou roli ve zdraví a fungování našeho organismu.

A co s tím?

V poslední době si všímám fenoménu, který mi stále více leží na srdci. Čím déle se pohybuji na sociálních sítích, snažím se šířit osvětu, podporovat propojení a ukazovat cestu lásky, tím častěji narážím na příspěvky, které míří opačným směrem. Největším „hřištěm“ tohoto rozdělování je podle mé zkušenosti Facebook, ale ani jiné platformy nezůstávají pozadu. Místo dialogu a hledání společných cest vidím stále více polarizace a ukazování prstem. A to mě vede k otázce: opravdu to tak musí být?

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

vnímám své tělo

Vnímat své tělo – má to smysl

Když se řekne „vnímání těla“, co vás napadne? Možná vás nenapadne nic a nebo žádná konkrétní myšlenka, možná si položíte otázku, co to vlastně znamená. Většina z nás bere vnímání těla jako samozřejmost, něco, co ani nemusíme vědomě dělat. Ale co kdybych vám řekla, že vědomé napojení se na vlastní tělo může zásadně změnit váš život?