Fyzioterapie | Ženské zdraví

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Mnohokrát nás od terapie může odvézt strach. Nejčastěji se bojíme neznámého. A protože se s vašimi obavami setkávám denně, rozhodla jsem se alespoň částečně je pro vás zodpovědět a sepsat nejčastější otázky a vaše obavy tím alespoň částečně rozptýlit.

 1. Co je gynekologická fyzioterapie?
  Gynekologická fyzioterapie je specializovaná oblast fyzioterapie zaměřená na léčbu a prevenci problémů spojených s pánevním dnem a gynekologickými onemocněními, jako je inkontinence, bolesti v oblasti pánve, sexuální dysfunkce, bolestivá menstruace, nemožnost otěhotnět a mnoho dalších
 2. Jaké problémy řeší?
  Léčí široké spektrum problémů včetně inkontinence, bolestí v oblasti pánve, sexuálních dysfunkcí a podporuje obnovu funkce pánevního dna po operacích a porodech.Dále podporuje ženy k přirozenému početí, klidnému a zdravému těhotenství s minimem komplikací, vede ženy zpět ke schopnosti přirozeně porodit.
 3. Pro koho je vhodná?
  Je vhodná pro ženy všech věkových skupin, od děvčat školou povinných, po ženy v postmenopauzálním věku.
 4. Délka fyzioterapeutického programu
  Délka programu se liší podle individuálních potřeb a cílů, obvykle trvá od několika týdnů do několika měsíců. Terapie je vždy spojena se cvičením a integrací nového do každodenního života.Samotná terapie většinou v ordinacích se smlouvami s pojišťovnami bývá terapie od 30 do 60 minut. Často i přesto s částečnou úhradou pacientkou. V soukromých ambulancích bývá terapie často delší a to od 60 do 90 minut.
 5. Je terapie bolestivá?
  Fyzioterapie by měla být prováděna tak, aby byla bezbolestná a přinášela úlevu od existujících bolestí. Bolestivost může být spojená s ošetřováním některých struktur. Nikdy by ovšem neměla terapie vézt ke zvyšování celkové tenze těla klienta.
 6. Jak probíhá ošetření pánevního dna?
  Nejdůležitější je profesionalita a diskrétnost. Před samotným ošetřením je celý úkon klientce vysvětlen, včetně důvodu a průběhu ošetření. Celé ošetření je dobrovolné a klientka může terapii kdykoliv ukončit. Před samotným ošetřením je vhodné prohřát oblast pánve.Terapie pánevního dna může probíhat jako jakákoliv jiná terapie – ošetření měkkých tkání trupu a pánve. Někdy je nezbytné oslovit svaly pánevního dna přímou cestou, proto existuje ošetření per rectum či per vaginam. Per vaginam zná každá žena, která někdy navštívila gynekologa a jedná se o oslovení svalů pánevního dna skrze pochvu. Per rectum je ošetření svalů skrze konečník. Samotné ošetření trvá do několika minut. Terapeut používá rukavice a gel k co nejšetrnějšímu ošetření. V pánevním dnu mohou být nalezeny spoušťové body ve svalech či celé svaly v hypertonu. Při jejich vyšetření může klientka cítit bolest, při jejich ošetření bolest postupně odeznívá a dochází k celkovému prokrvení oblasti malé pánve, které může být vnímáno jako pocit tepla.Po ukončení terapie je vhodné ještě celou oblast znovu prohřát a zklidnit a zharmonizovat organismus, alespoň dechovým cvičením. Doporučení je zvýšit příjem tekutin a alespoň pár hodin nesedět.
 7. Vedlejší účinky a rizika
  Terapie je bezpečná s minimálními riziky, nejběžnějším může být mírné svalové nepohodlí.Po terapii pánevního dna se doporučuje dodržovat pitný režim a vyhýbat se sedu na kostrči i sedacích kostech. Den až dva po terapii se může objevit dyskomfort. Svaly které jsme ošetřili mohou ovlivnit další svaly a to i ve vzdálenějších strukturách. V případě, že se objevují bolesti, neprodleně doporučuji oslovit terapeuta a poradit se s ním, jak dále postupovat.
 8. Může terapii pánevního dna podstoupit i muž?
  Ano, i muži mají své pánevní dno. Terapie u mužů může pomoci při snaze páru otěhotnět. Ošetření pánevního dna optimalizujeme napět tkání v pánvi, které vede ke kvalitnějšímu spermiogramu.Nápomocná terapie může být i u potíží s hemeroidy (nesmí být v čase ošetření aktivní) či prolapsech orgánů malé pánve.

Gynekologická fyzioterapie představuje zásadní přínos pro zdraví a pohodu (nejen) žen. S jejím komplexním přístupem a individualizovanou péčí je možné efektivně řešit široké spektrum potíží s pánevním dnem.

Doufám, že se mi povedlo rozptýlit vaše obavy a třeba vás i navézt k návštěvě. Budu se těšit na setkání s vámi. Může se totiž stát, že potíže, se kterými už dlouho žijete a myslíte si (a možná i většinová společnost si to myslí), že je to normální. Ale setkáním s terapeutkou zaměřující se na ženské zdraví, můžete zjistit, že vaše potíže jsou řešitelné 🙂

Jak se tvoří jizva

Jizvy jsou součástí našich životů. Někdy jsou viditelnější než jindy, někdy jsou i citlivější. Vždy je ale dobré o ně pečovat. Jsou totiž naší součástí. Dnes si zjednodušeně povíme, jak vzniká jizva a jak probíhá proces hojení.

Dýchat nosem znamená zdravě žít

Dech je základním atributem života, který nás provází od narození do smrti. Každý den provedeme až 22 000 dechových cyklů, a přesto se málokdo z nás zaměřuje na to, jak správně dýchat.

Solfeggio frekvence

Solfeggio frekvence jsou specifické tóny zvuku, které mají vědecky podložené terapeutické vlastnosti. Tóny mají dlouhou historii použití ve starověkých písních a rituálech. Tato zjištění nám nabízejí fascinující pohled na to, jak zvuk a vibrace mohou ovlivňovat naše zdraví a vnitřní pohodu.

Cesta k uzdravení

Cesta k uzdravení je pro každého jiná. Každý jsme originál, a proto je zásadní si najít svou vlastní, jedinečnou a unikátní cestu, která nás přivede ke zdraví.

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Proč se starat o jizvy

O jizvy je dobré se starat hned s několika důvodů. Ty popisuji v tomto příspěvku : )