Jizvy | Fyzioterapie

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech...

Proces hojení probíhá v několika fázích, které se vzájemně překrývají. První je zástava krvácení a vznik zánětu jako ochrana před vnějšími infekcemi. V této fázi se objevuje přirozeně otok. Je-li tento otok místo redukce podporován, pak dochází ke vzniku druhotného lymfatického otoku. Tento už je pro hojící proces významně narušující a zpomalující. Další fází je tvorba kolagenu a aktivace mezibuněčné hmoty a tvorba nové tkáně. Poslední fází je remodelace, kdy si jizevnatá tkáň zvyká na tahy a tlaky každodenního života a podle toho se postupně tvaruje do své ‘konečné podoby’.

Mezibuněčná matrix aktivující se ve druhé fázi hojení, je celotělovým komunikačním systémem (podobně jako houby v lese). Obsahuje tzv. pluripotentní buňky, ty jsou připravené stát se jakoukoliv buňkou bude třeba (kost, sval…). Pro její správnou funkci je důležitá tzv. viskoelasticita- schopnost odolávat tahům a tlakům a návrat do původního stavu. Fyziologicky je jejím úkolem zajistit kluzkost jednotlivých tkání vůči sobě. To může ovlivnit nevhodné stravování, nedostatek tekutin, nedostatek pohybu, nadbytek stresu či záněty. Následuje porušení procesu hojení a je větší pravděpodobnost, že mezibuněčná hmota nevhodně vyhodnotí situaci a začnou vznikat srůsty.

Během hojení je důležitější snaha tkáně o nápravu než vzniklé vedlejší efekty této nápravy. Jediným účelem vzniku jizvy je vyplnit/ucpat mezeru v poškozené tkáni. Při fyziologickém hojení tyto procesy neomezují morfologicky ani funkčně své okolí.

Srůsty jsou známkou komplikace v procesu jizvení a vedou ke ztrátě vyváženosti struktur a to i těch vzdálenějších. Srůsty si můžeme představit jako takový most, který spojí tkáně položené vedle sebe (někdy i skrz několik vrstev) a propojí je. Tím dochází k omezení pohyblivosti dané oblasti. Nicméně my ji můžeme cítit i ve velké vzdálenosti od jizvy.

V dalších článcích se zabývám tím, proč je důležité se o jizvy starat, jak o jizvy pečujeme a kdy je důležité s jizvami pracovat.

V případě dotazů, se na mne nebraňte obrátit.

Alexandra

Péče o tělo <3

Péče o tělo není jen o cvičení. Zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody je komplexnost. Tato celková péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Vaginismus: Kdy tělo odmítá intimní kontakt

Vaginismus je stav, který se často schovává za stydlivé mlčení. Není vidět navenek, ale dokáže velmi silně ovlivnit každodenní život, intimní prožívání, vztahy i vztah k sobě samotné.
Mluvím o něm často se ženami, které se dlouho trápily tím, že „něco není v pořádku“ – ale zároveň nevěděly, co přesně se děje, jak to pojmenovat, a už vůbec ne, jak si pomoct. Možná to znáte taky.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

A co s tím?

V poslední době si všímám fenoménu, který mi stále více leží na srdci. Čím déle se pohybuji na sociálních sítích, snažím se šířit osvětu, podporovat propojení a ukazovat cestu lásky, tím častěji narážím na příspěvky, které míří opačným směrem. Největším „hřištěm“ tohoto rozdělování je podle mé zkušenosti Facebook, ale ani jiné platformy nezůstávají pozadu. Místo dialogu a hledání společných cest vidím stále více polarizace a ukazování prstem. A to mě vede k otázce: opravdu to tak musí být?

Obranyschopnost a psychika

Podzim a zima je obdobím, kdy se mnozí z nás začínají potýkat s různými zdravotními obtížemi, ať už jsou to nachlazení, chřipka nebo útlum nálady. Tato roční doba přináší sebou nejenom změny v počasí a krátké dny, ale také výrazné účinky na naše tělo i mysl.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.