Dech

Dýchat nosem znamená zdravě žít

Dech nosem. Taková maličkost a tolik pozitivního efektu pro celé naše tělo...

James Nestor ve své knize „Dech“ provedl experiment, při kterém týden dýchal pouze ústy a týden nosem. Během několika prvních dnů dýchání ústy začal pociťovat negativní změny – trpěl nechutenstvím, chyběla mu motivace a hůře spal. Naopak při dýchání nosem měl více energie, lépe spal a zlepšila se jeho koncentrace. Tyto subjektivní pocity byly potvrzeny lékařským dohledem: při dýchání ústy se zvýšil jeho krevní tlak, zrychlila se tepová frekvence a docházelo k nedostatečnému okysličování krve. Po třech dnech dýchání nosem se jeho stav začal nejen normalizovat, ale dokonce i zlepšovat.

Dýchání nosem je pro zdraví zásadní. Nos slouží jako filtr, zvlhčuje a ohřívá vzduch, což je pro plíce a cévy šetrnější. Dechová technika Oxygen Advantage, která pochází z Irska, využívá těchto poznatků a nabízí jednoduché techniky pro zlepšení zdraví a výkonu, obzvláště ve sportu. Přirozené dýchání nosem nám může přinést mnoho benefitů (o Oxygen Advantage jsem již psala v článku Dech je klíč).

Důležitost dýchání nosem

Dechová cvičení nám mohou pomoci vrátit se ke kořenům a znovu se naučit dýchat tak, jak bylo přirozené pro naše předky – nosem. Dýchání nosem má mnoho výhod: zlepšuje okysličování krve, podporuje správné funkce dýchacího systému a pomáhá udržovat rovnováhu v těle. Nos také slouží jako filtr, který zachycuje nečistoty a alergeny, což přispívá ke zdravějšímu dýchání, což snižuje riziko infekcí a zánětů dýchacích cest.

Pravidelné dýchání nosem může zlepšit kvalitu spánku, zvýšit energii a koncentraci během dne a snížit stres a úzkost. Druhotným efektem můžou být zdravější zuby, dásně a u dětí i menší pravděpodobnost potřeby rovnátek. Dech nosem totiž mimo jiné pomáhá při stavbě lícních kostí a oblouku tvrdého i měkkého horního patra úst. Dech nosem ovlivňuje třeba i naše trávení a fungování svalového systému.

Každodenní malé změny

Dech je silným spojením těla a mysli, které nám umožňuje objevovat hlubší porozumění sobě samým. Každý nádech a výdech nás zve k uvědomění přítomného okamžiku a pomáhá nám nalézt klid v našich myšlenkách a emocích. Pravidelné dechové cvičení podporuje vnitřní klid a rovnováhu, ať už čelíme stresu, hledáme více energie pro dosahování cílů nebo se prostě cítíme lépe ve svém těle a mysli. Zaměření se na dech nosem umožňuje udělat velké změny ve zdraví a kvalitě života, neboť nosní dýchání je přirozeným způsobem, jak optimalizovat přísun kyslíku, ale i oxidu uhličitého, jak využít oba tyto plyny v plném rozsahu. Dech nosem může pomoci srovnat hladiny hormonů v těle a tím snižovat stresovou odezvu těla.

Existuje mnoho jednoduchých a velice efektivních technik, které můžeme začlenit do každodenního života. Jednoduché a velice efektivní techniky, které můžeme začlenit do každodenního života. Tyto techniky nám pomáhají nejen zlepšit naši fyzickou kondici a zdravotní stav, ale také posilovat naši mentální odolnost a schopnost se soustředit. Dechová cvičení nás vedou k větší harmonii a rovnováze v životě. Pokud chcete něco změnit ve svém životě, může být změna ve způsobu dýchání prvním krokem. Zdravé dýchání může být klíčem k vaší celkové pohodě a životnímu úspěchu. Dýchejte pro sebe, dýchejte pro život. Začněte ještě dnes : )

Alexandra

Proč se starat o jizvy

Proč vlastně je potřeba pečovat o jizvu? Kdy je nejvhodnější čas začít s péčí o jizvu? Vážně je potřeba se o jizvu starat? Co když s jizvou žádné potíže nemám? Odpovědi a mnohem víc naleznete v tomto příspěvku : )

Péče o jizvy

Jizvy jsou tichou připomínkou, jsou to stopy naší odolnosti, záznamy našich dobrodružství i bojů. Ať už jsou malé nebo výrazné, vždy zůstávají s námi. Stávají se naší součástí. Zde nabízím krátký a jednoduchý návod, jak pečovat o vaše jizvy.

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

GynFyz: Cesta k Vnitřní Harmonii

Gynekologická fyzioterapie je cestou k vnitřní harmonii a zdraví. Tato terapie může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, zlepšit jejich fyzické zdraví a podpořit jejich celkovou pohodu.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.