Ženské zdraví | Fyzioterapie

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

V životě je mnoho témat, o kterých jsme schopni se bavit bez předsudků, bez zábran. Ale o přirozenosti menstruace je pořád tolik mýtů a nedostatečných informací, až nad tím zůstává rozum stát. Je ‘v pořádku’ koukat ve filmu na krev stříkající všude, ale stále je tolik partnerů, kteří považují menstruační krev své ženy za něco nečistého. To jen takové mé malé povzdechnutí nad paradoxy dnešní doby : )

Během menstruace si můžete všimnout, že se krev může v jejím průběhu měnit. Někdy je růžovější, jindy červenější až úplně tmavá. Všímat si barvy menstruační krve může odhalit mnoho o našem zdraví a o tom, kde se právě v cyklu nacházíme.

Za normální považujeme, mění-li se krev mezi odstíny červené a hnědé. Barva menstruační krve se může měnit i během jednoho menstruačního cyklu. Například může začít jasně červeně a změnit se na rezavě hnědou…Variant je mnoho a věnujeme se především nečekaným změnám nebo zbarvení spojenému se zápachem a dalšími příznaky. Zbarvení krve hodnotíme od růžové, přes jasně červenou, tmavší červenou až po hnědou, šedou a černou. Můžeme se také setkat s krví našedlou či nažloutlou či oranžovou.

Na začátku menstruace se můžeme setkat právě s růžovým zbarvením, krev je čerstvá a po smíchání s vaginálním hlenem může působit spíše růžovým dojmem. Ve chvíli, kdy děloha začíná aktivně odvádět krev z těla, můžete si všimnout jasně červeného zbarvení. Jedná se o čerstvou krev. Čím je krev v děloze či vagíně déle, tím více reaguje s kyslíkem a tmavne. Můžete tedy nacházet zcela zdravé barvy – tmavě červenéhnědé, či dokonce černé. Nacházíte-li oranžovou či šedavou barvu, nejspíš se jedná o zánět a infekci. Je vhodné sledovat na sobě další příznaky naznačující přítomnost patogenu. Těmi mohou být:

  • nepříjemný zápach
  • pálení
  • svědění
  • vnitřní nepohodlí

Ve chvíli, kdy pozorujete i jen jeden z těchto příznaků, určitě je na místě navštívit lékaře.

Kromě barvy je významná také textura krve. V případě, že nacházíte v krvi sraženiny. Je vhodné sledovat, zda jsou sraženiny malé (velikost hrášku) a zda se objevují spíš výjimečně nebo jsou v cyklu pravidlem. Jestliže ale navíc pozorujete:

  • trpíte bolestivými křečemi
  • silným krvácením
  • krvácení trvá déle než 7 dní
  • sraženiny jsou větší (>2 cm)
  • sraženiny jsou pravidlem

Pak je na místě navštívit lékaře. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, která se dá upravit.

Jak se vám článek líbil? Byl pro vás užitečný? Budu velmi ráda za vaše názory, zkušenosti a také za sdílení, aby se příspěvek dostal dál : )

Alexandra

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Péče o tělo <3

Komplexní péče o tělo je zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody. Tato péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Jak se tvoří jizva

Jizvy jsou součástí našich životů. Někdy jsou viditelnější než jindy, někdy jsou i citlivější. Vždy je ale dobré o ně pečovat. Jsou totiž naší součástí. Dnes si zjednodušeně povíme, jak vzniká jizva a jak probíhá proces hojení.

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Každé posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování, ale také k aktivaci pánevního dna.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno, hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. A pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.