Ženské zdraví | Fyzioterapie

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

V životě je mnoho témat, o kterých jsme schopni se bavit bez předsudků, bez zábran. Ale o přirozenosti menstruace je pořád tolik mýtů a nedostatečných informací, až nad tím zůstává rozum stát. Je ‘v pořádku’ koukat ve filmu na krev stříkající všude, ale stále je tolik partnerů, kteří považují menstruační krev své ženy za něco nečistého. To jen takové mé malé povzdechnutí nad paradoxy dnešní doby : )

Během menstruace si můžete všimnout, že se krev může v jejím průběhu měnit. Někdy je růžovější, jindy červenější až úplně tmavá. Všímat si barvy menstruační krve může odhalit mnoho o našem zdraví a o tom, kde se právě v cyklu nacházíme.

Za normální považujeme, mění-li se krev mezi odstíny červené a hnědé. Barva menstruační krve se může měnit i během jednoho menstruačního cyklu. Například může začít jasně červeně a změnit se na rezavě hnědou…Variant je mnoho a věnujeme se především nečekaným změnám nebo zbarvení spojenému se zápachem a dalšími příznaky. Zbarvení krve hodnotíme od růžové, přes jasně červenou, tmavší červenou až po hnědou, šedou a černou. Můžeme se také setkat s krví našedlou či nažloutlou či oranžovou.

Na začátku menstruace se můžeme setkat právě s růžovým zbarvením, krev je čerstvá a po smíchání s vaginálním hlenem může působit spíše růžovým dojmem. Ve chvíli, kdy děloha začíná aktivně odvádět krev z těla, můžete si všimnout jasně červeného zbarvení. Jedná se o čerstvou krev. Čím je krev v děloze či vagíně déle, tím více reaguje s kyslíkem a tmavne. Můžete tedy nacházet zcela zdravé barvy – tmavě červenéhnědé, či dokonce černé. Nacházíte-li oranžovou či šedavou barvu, nejspíš se jedná o zánět a infekci. Je vhodné sledovat na sobě další příznaky naznačující přítomnost patogenu. Těmi mohou být:

  • nepříjemný zápach
  • pálení
  • svědění
  • vnitřní nepohodlí

Ve chvíli, kdy pozorujete i jen jeden z těchto příznaků, určitě je na místě navštívit lékaře.

Kromě barvy je významná také textura krve. V případě, že nacházíte v krvi sraženiny. Je vhodné sledovat, zda jsou sraženiny malé (velikost hrášku) a zda se objevují spíš výjimečně nebo jsou v cyklu pravidlem. Jestliže ale navíc pozorujete:

  • trpíte bolestivými křečemi
  • silným krvácením
  • krvácení trvá déle než 7 dní
  • sraženiny jsou větší (>2 cm)
  • sraženiny jsou pravidlem

Pak je na místě navštívit lékaře. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, která se dá upravit.

Jak se vám článek líbil? Byl pro vás užitečný? Budu velmi ráda za vaše názory, zkušenosti a také za sdílení, aby se příspěvek dostal dál : )

Alexandra

Pánevní dno jako křižovatka těla

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.

Péče o tělo <3

Péče o tělo není jen o cvičení. Zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody je komplexnost. Tato celková péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Péče o jizvy

Jizvy jsou tichou připomínkou, jsou to stopy naší odolnosti, záznamy našich dobrodružství i bojů. Ať už jsou malé nebo výrazné, vždy zůstávají s námi. Stávají se naší součástí. Zde nabízím krátký a jednoduchý návod, jak pečovat o vaše jizvy.

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?