Dech | Duševní wellbeing

Dech je klíč

V dnešní době všichni hledají způsoby, jak žít zdravěji, což často zahrnuje úpravu stravy, více pohybu a snížení stresu. Přesto je jedna klíčová složka zdraví často přehlížena – dýchání. Správné dýchání může být klíčem k našemu zdraví a pohodě.

Dech je základním atributem života, který nás provází od narození do smrti. Každý den provedeme až 22 000 dechových cyklů, a přesto se málokdo z nás zaměřuje na to, jak správně dýchat. Při tom tato změna může vézt k významným proměnám celého našeho organismu. Odtud také vychází dechová technika Oxygen Advantage, která nabízí jednoduché, vědecky podložené dechové techniky pro zlepšení zdraví a kondice.

Oxygen Advantage

Metoda Oxygen Advantage je živá a dynamická. Byla vytvořena Patrickem McKeownem a vychází ze základů ruské metody lékaře Buteyka. Metoda se neustále rozvíjí, stojí na podkladě mnoha již proběhlých a mnoha stále probíhajících výzkumů. Oxygen Advantage je více směřovaná ke zdravým jedincům a sportovcům, kteří chtějí zlepšit svůj dosavadní výkon. Metoda je založená na dvou principech- tréninku funkčního dýchání a simulaci vysokohorského tréninku, ty pak vedou k větší efektivitě a tím i zkvalitnění dýchání.

Trénink založený především na dýchání nosem, zklidněném a omezeném dýchání vede k mnoha benefitům:

  • efektivnější okysličování organismu
  • zlepšení krevního oběhu
  • snížení energetických nároků na dech a omezení dušnosti
  • rozšíření horních i dolních cest dýchacích
  • zlepšení spánku a koncentrace
  • zlepšení celkové adaptability organismu

Když dýcháme jemně a nosem lépe je dech filtrován, lépe se při cestě do plic zvlhčuje a ohřívá, což je pro plíce i cévy šetrnější. Zaměřením na hloubku a frekvenci dechu a prodloužený výdech snižujeme energetickou náročnost dechu a zvyšujeme jeho efektivitu. Toto pak může pozitivně ovlivnit také dlouhodobé obtíže, jako jsou alergie či astma a pomáhá redukovat stres.

Dech jako klíč k propojení těla a mysli

Dech je mimořádně mocným nástrojem pro spojení těla a mysli. Když se začneme více věnovat svému dechu, otevíráme dveře k hlubšímu porozumění sami sobě. Je to jako brána do nitra našeho těla, která nám umožňuje ponořit se do vlastního bytí. Každý nádech a výdech nás zve k uvědomění přítomného okamžiku, a to nám pomáhá zklidnit naši mysl a vyrovnat naše emocionální stavy.

Dýchání je most mezi naším tělem a psychikou. Při každém nádechu se můžeme více spojit s přítomností, což nám pomáhá vyrovnávat se se stresem a úzkostí. Dechová cvičení nás učí, jak být vědomějšími a jak lépe zvládat náročné situace.

Účinné techniky, které můžeme začlenit do každodenního života. Tyto techniky nám pomáhají nejen zlepšit naši fyzickou kondici a zdravotní stav, ale také posilovat naši mentální odolnost a schopnost se soustředit. Dechová cvičení nás vedou k větší harmonii a rovnováze v životě.

V dnešní uspěchané době je důležité najít si čas na to, abychom se věnovali svému dechu. Tento jednoduchý, ale mocný nástroj nám může pomoci najít klid a vyrovnanost uprostřed chaosu a stresu. Každý nádech a výdech je příležitostí k tomu, abychom se zklidnili, znovu se napojili na své tělo a mysl.

Závěrem lze říci, že správné dýchání je jedním z nejdostupnějších a nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit své zdraví a kvalitu života. Přijetím vědomého přístupu k dechu můžeme objevit nové úrovně fyzické a mentální pohody. Takže až příště budete hledat cestu ke zdravějšímu a vyrovnanějšímu životu, nezapomeňte na jednu z nejzákladnějších a přitom nejmocnějších činností – dech.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech…

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.