Dech | Duševní wellbeing

Dech je klíč

V dnešní době všichni hledají způsoby, jak žít zdravěji, což často zahrnuje úpravu stravy, více pohybu a snížení stresu. Přesto je jedna klíčová složka zdraví často přehlížena – dýchání. Správné dýchání může být klíčem k našemu zdraví a pohodě.

Dech je základním atributem života, který nás provází od narození do smrti. Každý den provedeme až 22 000 dechových cyklů, a přesto se málokdo z nás zaměřuje na to, jak správně dýchat. Při tom tato změna může vézt k významným proměnám celého našeho organismu. Odtud také vychází dechová technika Oxygen Advantage, která nabízí jednoduché, vědecky podložené dechové techniky pro zlepšení zdraví a kondice.

Oxygen Advantage

Metoda Oxygen Advantage je živá a dynamická. Byla vytvořena Patrickem McKeownem a vychází ze základů ruské metody lékaře Buteyka. Metoda se neustále rozvíjí, stojí na podkladě mnoha již proběhlých a mnoha stále probíhajících výzkumů. Oxygen Advantage je více směřovaná ke zdravým jedincům a sportovcům, kteří chtějí zlepšit svůj dosavadní výkon. Metoda je založená na dvou principech- tréninku funkčního dýchání a simulaci vysokohorského tréninku, ty pak vedou k větší efektivitě a tím i zkvalitnění dýchání.

Trénink založený především na dýchání nosem, zklidněném a omezeném dýchání vede k mnoha benefitům:

  • efektivnější okysličování organismu
  • zlepšení krevního oběhu
  • snížení energetických nároků na dech a omezení dušnosti
  • rozšíření horních i dolních cest dýchacích
  • zlepšení spánku a koncentrace
  • zlepšení celkové adaptability organismu

Když dýcháme jemně a nosem lépe je dech filtrován, lépe se při cestě do plic zvlhčuje a ohřívá, což je pro plíce i cévy šetrnější. Zaměřením na hloubku a frekvenci dechu a prodloužený výdech snižujeme energetickou náročnost dechu a zvyšujeme jeho efektivitu. Toto pak může pozitivně ovlivnit také dlouhodobé obtíže, jako jsou alergie či astma a pomáhá redukovat stres.

Dech jako klíč k propojení těla a mysli

Dech je mimořádně mocným nástrojem pro spojení těla a mysli. Když se začneme více věnovat svému dechu, otevíráme dveře k hlubšímu porozumění sami sobě. Je to jako brána do nitra našeho těla, která nám umožňuje ponořit se do vlastního bytí. Každý nádech a výdech nás zve k uvědomění přítomného okamžiku, a to nám pomáhá zklidnit naši mysl a vyrovnat naše emocionální stavy.

Dýchání je most mezi naším tělem a psychikou. Při každém nádechu se můžeme více spojit s přítomností, což nám pomáhá vyrovnávat se se stresem a úzkostí. Dechová cvičení nás učí, jak být vědomějšími a jak lépe zvládat náročné situace.

Účinné techniky, které můžeme začlenit do každodenního života. Tyto techniky nám pomáhají nejen zlepšit naši fyzickou kondici a zdravotní stav, ale také posilovat naši mentální odolnost a schopnost se soustředit. Dechová cvičení nás vedou k větší harmonii a rovnováze v životě.

V dnešní uspěchané době je důležité najít si čas na to, abychom se věnovali svému dechu. Tento jednoduchý, ale mocný nástroj nám může pomoci najít klid a vyrovnanost uprostřed chaosu a stresu. Každý nádech a výdech je příležitostí k tomu, abychom se zklidnili, znovu se napojili na své tělo a mysl.

Závěrem lze říci, že správné dýchání je jedním z nejdostupnějších a nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit své zdraví a kvalitu života. Přijetím vědomého přístupu k dechu můžeme objevit nové úrovně fyzické a mentální pohody. Takže až příště budete hledat cestu ke zdravějšímu a vyrovnanějšímu životu, nezapomeňte na jednu z nejzákladnějších a přitom nejmocnějších činností – dech.

Solfeggio frekvence

Solfeggio frekvence jsou specifické tóny zvuku, které mají vědecky podložené terapeutické vlastnosti. Tóny mají dlouhou historii použití ve starověkých písních a rituálech. Tato zjištění nám nabízejí fascinující pohled na to, jak zvuk a vibrace mohou ovlivňovat naše zdraví a vnitřní pohodu.

Pánevní dno jako zdroj obtíží

Pánevní dno hraje klíčovou roli v udržení tělesné stability a fungování reprodukčních a vylučovacích systémů. Pokud není v dobré kondici nebo dochází k jeho oslabení, mohou vzniknout různé obtíže a zdravotní problémy.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Proč se starat o jizvy

Proč vlastně je potřeba pečovat o jizvu? Kdy je nejvhodnější čas začít s péčí o jizvu? Vážně je potřeba se o jizvu starat? Co když s jizvou žádné potíže nemám? Odpovědi a mnohem víc naleznete v tomto příspěvku : )