Jizvy | Fyzioterapie

Proč se starat o jizvy

O jizvy je dobré se starat hned s několika důvodů. Ty popisuji v tomto příspěvku : )

Jak jsme si popsali v předešlém příspěvku. Největší potíže během procesu hojení dělá lymfatický otok a tvorba srůstů.

Vlivem neošetřování klasického otoku v prvních fázích hojení, může způsobit městnání lymfy. Lymfedém, pak způsobuje ischemii (nedokrvení). Toto vyvolá nedostatečný přísun nezbytných látek, ale také ukládání a ucpávání odpadními látkami. Celý proces pak omezuje a zpomaluje regenerační schopnosti organismu. Zde se dostáváme k důležitým pojmům. Regenerace a reparace. Regenerace je schopnost organismu navrátit se do původního stavu. Reparace je nahrazení tkáně jinou. Rychlost regenerace je přímoúměrná zdraví jedince. Jak jsem zmiňovala v minulém příspěvku, zdraví se týká kvality potravy a tekutin, fyzické a psychické zdatnosti a také míře odpočinku. V případě terapie jizev i starostí a péčí o jizvu. Staráme-li se dostatečně o hojící oblast, navyšujeme šance regenerace vůči reparaci. Jinými slovy, tím jak se staráme o jizvu, zajistíme si, že jizva bude menší a hezčí. A to je krásná zpráva ne? :)

Existují případy, kdy se jizvy spontánně léčí hůře- řeč je o keloidních jizvách. Taková jizva se projevuje výrazným nadbytkem tkáně nad oblast rány, bývá zarudlá a dost často i dráždivá. Víte-li že máte sklon ke keloidnímu hojení, doporučuji navštívit odborníka a řešit vše individuálně.

Hojíte-li se fyziologicky, chceme, aby docházelo k uvolňování otoku. To zajistíme ošetřováním tahem i tlakem, které působí i na případný vznik srůstů. Tzv. mostům, kterými srůsty ve tkáni jsou, můžeme zabránit v jejich tvorbě právě tahovou masáží. Aby byla masáž efektivní, je důležité najít bariéru tkáně- místo, kde dochází k rozvolňování srůstů. Taková bariéra je oblast, kde mizí skluznost tkáně. Poznáme ho při masáži tak, že dané místo již nemůžeme bezbolestně posunout/potáhnout. V takové bariéře je nejlepší chvíli počkat. Očekáváme fenomén tání- tah rukou je stále stejný, ale postupem času rezistence tkáně povoluje a přestáváme cítit takový odpor proti našemu tahu.

Dává vám již ošetřování jizev smysl? Ošetřujete své jizvy?

Péče o tělo <3

Komplexní péče o tělo je zásadní pro udržení dobrého zdraví a celkového pocitu pohody. Tato péče zahrnuje několik klíčových aspektů: fyzickou aktivitu, vyváženou stravu a dostatečný spánek. Výzkumy jasně ukazují, že integrace těchto prvků do našeho každodenního života může významně zlepšit naše fyzické i psychické zdraví.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Péče o jizvy

Krátký a jednoduchý návod, jak pečovat o své jizvy.

Pánevní dno: propojení těla, mysli a ducha

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.