Jizvy | Fyzioterapie

Proč se starat o jizvy

O jizvy je dobré se starat hned s několika důvodů. Ty popisuji v tomto příspěvku : )

Jak jsme si popsali v předešlém příspěvku. Největší potíže během procesu hojení dělá lymfatický otok a tvorba srůstů.

Vlivem neošetřování klasického otoku v prvních fázích hojení, může způsobit městnání lymfy. Lymfedém, pak způsobuje ischemii (nedokrvení). Toto vyvolá nedostatečný přísun nezbytných látek, ale také ukládání a ucpávání odpadními látkami. Celý proces pak omezuje a zpomaluje regenerační schopnosti organismu. Zde se dostáváme k důležitým pojmům. Regenerace a reparace. Regenerace je schopnost organismu navrátit se do původního stavu. Reparace je nahrazení tkáně jinou. Rychlost regenerace je přímoúměrná zdraví jedince. Jak jsem zmiňovala v minulém příspěvku, zdraví se týká kvality potravy a tekutin, fyzické a psychické zdatnosti a také míře odpočinku. V případě terapie jizev i starostí a péčí o jizvu. Staráme-li se dostatečně o hojící oblast, navyšujeme šance regenerace vůči reparaci. Jinými slovy, tím jak se staráme o jizvu, zajistíme si, že jizva bude menší a hezčí. A to je krásná zpráva ne? 🙂

Existují případy, kdy se jizvy spontánně léčí hůře- řeč je o keloidních jizvách. Taková jizva se projevuje výrazným nadbytkem tkáně nad oblast rány, bývá zarudlá a dost často i dráždivá. Víte-li že máte sklon ke keloidnímu hojení, doporučuji navštívit odborníka a řešit vše individuálně.

Hojíte-li se fyziologicky, chceme, aby docházelo k uvolňování otoku. To zajistíme ošetřováním tahem i tlakem, které působí i na případný vznik srůstů. Tzv. mostům, kterými srůsty ve tkáni jsou, můžeme zabránit v jejich tvorbě právě tahovou masáží. Aby byla masáž efektivní, je důležité najít bariéru tkáně- místo, kde dochází k rozvolňování srůstů. Taková bariéra je oblast, kde mizí skluznost tkáně. Poznáme ho při masáži tak, že dané místo již nemůžeme bezbolestně posunout/potáhnout. V takové bariéře je nejlepší chvíli počkat. Očekáváme fenomén tání- tah rukou je stále stejný, ale postupem času rezistence tkáně povoluje a přestáváme cítit takový odpor proti našemu tahu.

Dává vám již ošetřování jizev smysl? Ošetřujete své jizvy?