Jizvy | Fyzioterapie

Jak se tvoří jizva

Jizva je přirozenou reakcí těla. Vzniká jako odpověď na úraz, operační zákrok, popáleniny, kožní potíže (akné…), ale i zánět. Jizvy nemusí být vidět a stejně mohou dělat potíže, někdy na velmi vzdálených místech...

Proces hojení probíhá v několika fázích, které se vzájemně překrývají. První je zástava krvácení a vznik zánětu jako ochrana před vnějšími infekcemi. V této fázi se objevuje přirozeně otok. Je-li tento otok místo redukce podporován, pak dochází ke vzniku druhotného lymfatického otoku. Tento už je pro hojící proces významně narušující a zpomalující. Další fází je tvorba kolagenu a aktivace mezibuněčné hmoty a tvorba nové tkáně. Poslední fází je remodelace, kdy si jizevnatá tkáň zvyká na tahy a tlaky každodenního života a podle toho se postupně tvaruje do své ‘konečné podoby’.

Mezibuněčná matrix aktivující se ve druhé fázi hojení, je celotělovým komunikačním systémem (podobně jako houby v lese). Obsahuje tzv. pluripotentní buňky, ty jsou připravené stát se jakoukoliv buňkou bude třeba (kost, sval…). Pro její správnou funkci je důležitá tzv. viskoelasticita- schopnost odolávat tahům a tlakům a návrat do původního stavu. Fyziologicky je jejím úkolem zajistit kluzkost jednotlivých tkání vůči sobě. To může ovlivnit nevhodné stravování, nedostatek tekutin, nedostatek pohybu, nadbytek stresu či záněty. Následuje porušení procesu hojení a je větší pravděpodobnost, že mezibuněčná hmota nevhodně vyhodnotí situaci a začnou vznikat srůsty.

Během hojení je důležitější snaha tkáně o nápravu než vzniklé vedlejší efekty této nápravy. Jediným účelem vzniku jizvy je vyplnit/ucpat mezeru v poškozené tkáni. Při fyziologickém hojení tyto procesy neomezují morfologicky ani funkčně své okolí.

Srůsty jsou známkou komplikace v procesu jizvení a vedou ke ztrátě vyváženosti struktur a to i těch vzdálenějších. Srůsty si můžeme představit jako takový most, který spojí tkáně položené vedle sebe (někdy i skrz několik vrstev) a propojí je. Tím dochází k omezení pohyblivosti dané oblasti. Nicméně my ji můžeme cítit i ve velké vzdálenosti od jizvy.

V dalších článcích se zabývám tím, proč je důležité se o jizvy starat, jak o jizvy pečujeme a kdy je důležité s jizvami pracovat.

V případě dotazů, se na mne nebraňte obrátit.

Alexandra

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

Dech je klíč

V dnešní době všichni hledají způsoby, jak žít zdravěji, což často zahrnuje úpravu stravy, více pohybu a snížení stresu. Přesto je jedna klíčová složka zdraví často přehlížena – dýchání. Správné dýchání může být klíčem k našemu zdraví a pohodě.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Jizva po císařském řezu: co všechno (ne)víme? Otevřený pohled budoucí fyzioterapeutky

Duben je měsícem osvěty o císařském řezu. A protože věřím, že informovanost žen – nejen těch, které císařský řez čeká nebo zažily – je klíčová, rozhodla jsem se sdílet jeden z velmi povedených studentských textů.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?