Duševní wellbeing | Ženské zdraví

GynFyz: Cesta k Vnitřní Harmonii

Gynekologická fyzioterapie je cestou k vnitřní harmonii a zdraví. Tato terapie může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, zlepšit jejich fyzické zdraví a podpořit jejich celkovou pohodu.

Svou práci již dlouho vnímám jako poselství, které mi umožňuje navracet lidi zpět ke svému tělu a tím postupně zpět k přírodě, k podstatě sebe. A jak nejlépe nalézt cestu k sobě? Důležité je začít hezky od začátku. Stejně jako když stavíte dům, taky začínáte od základů, jinak by vám dům příliš dlouho nestál. V případě těla mohou být takovým základním stavebním kamenem oblast pánevního dna, z hlediska funkčnosti pak spolupráce svalů pánve, bránice a dalších okolních měkkých struktur. Záměrně píši měkkých struktur, ne vždy totiž jsou to pouze svaly, které pomáhají udržovat rovnováhu a stabilitu při pohybu. Pánevní dno jsou svaly a fascie složené do tvaru mísy ve střední části pánve. Vytváří tak dno, které udržuje břišní orgány hezky v prostorách břicha, zároveň jsou důležitými pomocníky při vyměšování a v oblasti sexu a reprodukce (o tom více v článku Pánevní dno, jako křižovatka těla).

Už to, že čtete tento článek, dá se předpokládat, že pokud máte nějaké potíže s oblastí pánevního dna (ať už hovoříme o inkontinenci, problémech s početím, bolestech…- více rozebírám v článku Pánevní dno jako zdroj obtíží), vaše cesta již započala. Protože, abychom problém či překážku mohli odstranit, vždy je třeba začít tím, že si je pojmenujeme, odkryjeme, přiznáme a také trochu více poznáme a pochopíme. Takže tím, že čtete tento článek, jste již na cestě ke svému uzdravení : )

Na mých stránkách se budete velmi často setkávat s termínem gynekologické fyzioterapie. Je to totiž velká část mé práce, zároveň má vášeň a mé poslání. Pokud jste ovšem muž a nějakým náhodným způsobem jste se proklikali až sem, nelekejte se. Kolikrát totiž mluvím o gynekologii, ale vlastně si můžete za pacientky klidně dosadit pacienty. Péče o klienty a klientky se zase tak zásadně neliší. I když je pravda, že právě díky práci se ženami jsem i já sama znovu nalezla vnitřní klid, který ke své práci potřebuji. Ono totiž, ať chceme nebo ne, vzájemně se ovlivňujeme nejen směrem terapeut-klient, ale toto měřítko platí i obráceně.

Gynekologická fyzioterapie je obor, do kterého když jsem zabředla, je pro mě nekončící studnicí nového poznání. Čím více se tématem gynekologie zabývám, čím více pacientek mi „projde rukama“, tím více vnímám, jak je toto fyzioterapeutické zaměření rozsáhlé, snad dokonce jako celá medicína. Je fascinující, jak každá žena přichází s vlastními potížemi, které ovlivňují a někdy dokonce určují její život. Jak se každá jedna potýkáte ve svém životě s jinými a zároveň tolik si podobnými problémy. Baví mě nechat klientky objevovat možnosti svých těl, nacházet a vnímat jednotlivé části a probouzet v nich zájem o péči o sebe.

Gynekologická fyzioterapie jako cesta k sebepoznání

Gynekologická fyzioterapie zahrnuje širokou škálu technik a přístupů zaměřených na léčbu a prevenci různých zdravotních problémů spojených s pánevním dnem a reprodukčním zdravím. Tento obor se nezaměřuje pouze na fyzické aspekty, ale také na emoční a psychologické faktory, které mohou ovlivňovat zdraví a pohodu žen.

Jedním z hlavních cílů gynekologické fyzioterapie je obnovení a udržení správné funkce pánevního dna. To může zahrnovat cvičení na posílení svalů pánevního dna, techniky na zlepšení držení těla, dechová cvičení a manuální terapie na uvolnění napětí a zlepšení krevního oběhu. Práce s pánevním dnem může mít pozitivní vliv na celkové zdraví a pohodu. Zlepšení funkce pánevního dna může pomoci při problémech s inkontinencí, bolestmi v dolní části zad, problémech s trávením a dokonce i při zlepšení sexuální funkce a pohodlí. Přečtěte si také článek: Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky).

Gynekologická fyzioterapie není jen o fyzickém zdraví, ale také o sebepoznání a sebepřijetí. Práce s tělem může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, což může vést k lepšímu sebevědomí a celkové pohodě. Toto ale více rozebírám v článku Pánevní dno: propojení těla, mysli a ducha. Během terapie se ženy učí, jak naslouchat svému tělu a jak rozpoznávat signály, které jim tělo vysílá. Tento proces může být velmi osvobozující a může vést k hlubšímu pochopení sebe sama a svých potřeb. Gynekologická fyzioterapie také může ve správných rukách dobře podpořit rozvoj sebelásky a péče o sebe. Ženy se učí, jak se o své tělo starat a jak si dopřát čas a péči, kterou potřebují. Tento proces může vést k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví a k celkové harmonii.

Pokud máte nějaké potíže nebo hledáte cestu k uzdravení, neváhejte vyzkoušet gynekologickou fyzioterapii. Vaše cesta k uzdravení již započala a já jsem tu, abych vás podpořila na této cestě.

S láskou a podporou na vaší cestě k uzdravení,

Alexandra

Pánevní dno a náš stín

Moje skvělá kamarádka a kolegyně Zuzana Damborská. Má více než 10 let zkušeností s prací se ženami a s pánevním dnem. Sepsala krásnou úvahu a svůj pohled na pánevní dno a jeho souvislosti s našimi životy. S tímto silným textem plně souhlasím, proto se Zuzčiným souhlasem sdílím, aby se dostal k co nejvíce lidem. Příjemné čtení.

Gynekologická fyzioterapie: Nejčastější otázky

Co je to gynekologická fyzioterapie? Jaké problémy řeší? Jak probíhá terapie pánevního dna? Je vhodná pro ženy všech věkových kategorií? Jak může pomoci fyzioterapie při snaze o početí? Může těhotná přijít na fyzioterapii? To a mnoho dalších otázek zodpovídám v tomto článku.

Pánevní dno jako křižovatka těla

O pánevním dnu, o pánvi, už bylo napsáno mnoho článků, popsána spousta knih a vypracováno nepřeberné množství výzkumů, nemluvě o velikosti internetu. Tento článek píši spíš, abych podala svůj osobní pohled a přiblížila, jak vnímám práci s pánevním dnem.

Královna, rytíř nebo marioneta?

Když jdete po ulici, všímáte si lidí kolem sebe? Zaujmou vás někteří svou posturou? Nemyslím teď úplně to jak kdo vypadá, jak je jeho tělo stavěné. Spíš mluvím o tom, jak se nosíme. Všímáte si občas, jak jen z postoje jde poznat, zda člověka něco bolí, jestli se bojí, nebo naopak z něj vyzařuje sebevědomí?

Pánevní dno: propojení těla, mysli a duše

Fyzioterapie pánevního dna je specializovaný přístup, který se zaměřuje na obnovu funkce pánevního dna. V rámci péče o pánevní dno je neoddělitelnou součástí i práce s emocemi a psychikou. Druhotně tak můžeme přes tělesné změny ovlivnit celý váš život… Pokud jste tomu otevření : )

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.