Ženské zdraví | Fyzioterapie

Pánevní dno: propojení těla, mysli a duše

Fyzioterapie pánevního dna je specializovaný přístup, který se zaměřuje na obnovu funkce pánevního dna. V rámci péče o pánevní dno je neoddělitelnou součástí i práce s emocemi a psychikou. Druhotně tak můžeme přes tělesné změny ovlivnit celý váš život... Pokud jste tomu otevření : )

O pánevním dnu a jeho důležitosti v našem těle jsem se již rozepsala v článku Pánevní dno jako křižovatka těla. Dnes vám chci přiblížit, jak taková terapie může vypadat, kterým směrem se ubírá, jak tělo funguje a jak můžeme tělesné změny propsat do dalších struktur našeho já.

Jako fyzioterapeutka vám pomohu identifikovat potíže, provedu ošetření a navrhneme společně individuální cvičební program a vybereme terapeutické techniky pro vámi vyznačené cíle. Během terapie si často s klienty povídáme, říkám tomu takové terapeutické rozhovory. Součástí práce s tělem pak mohou být druhotně také techniky pro uvolnění emocionálních bloků či práci s vědomou přítomností. Kombinace fyzické práce s péčí o emocionální a spirituální rovinu poskytuje komplexní a holistický přístup k pánevnímu dnu. Toto propojení mi dává obrovský smysl a jinak terapii ani dělat neumím.

Energetická centrála těla

Pánevní dno je veledůležitou součástí našeho těla a významným přispěvatelem k celkovému zdraví. Nicméně jeho význam sahá daleko za pouhé svaly a funkci orgánů. Je to pomyslný střed těla, kde se proplétají nejen fyzický, ale i emoční a spirituální aspekt naší existence. Když sáhneme po informacích z východních kultur a učení, přiřadíme k oblasti pánve kořenovou čakru. Červená kořenová čakra symbolizuje naše pouto s přírodou a naším vnitřním já. Energetická centrála propojující nás se zemí, zajišťující stabilitu, zakořenění a pocit bezpečí.

Je-li naše pánevní dno v harmonii, dokážeme se pohroužit do vnitřního klidu a jsme silně propojeni se sebou samými i s vesmírem. Projevem pak je sebevědomí, názorová pevnost, překonávání strachů a otevření se novým zkušenostem. Pomocí dechu si můžeme pánevní dno a celou oblast břišní dutiny začít zvědomovat a poznávat tzv. zevnitř. Vytříbit si vnitřní zrak a probudit tak nervová zakončení nesoucí informace z oblasti, kam zrovna ‚koukáme‘.

Probuzení a práce s energií

Protože dokud nepřichází informace, jak a co zde cítíme, jak můžeme chtít danou oblast ovlivňovat? Zpětnovazebné nervové procesy musí fungovat oboustranně, v opačném případě pak minimálně nemůžeme využít plný potenciál těchto funkcí, a to nejen při pohybu. Tedy nejdříve cítit – a až následně ovlivňujeme a cvičíme danou oblast.

Nejdřív navnímáváme a až poté pracujeme na probuzení jednotlivých funkcí. To vše jde krásně ruku v ruce s vnímáním vnitřní energie a ukotvení se v ní.

Oblast pánve je ale také významným místem, kde se ukládají emocionální bloky a napětí. Od našeho dětství se sem mohou usazovat negativní zkušenosti, traumata, stres a napětí. Nepříjemné zkušenosti, ale také dlouhodobý stres či jiná nezpracovaná emocionální zátěž často vedou k napětí v oblasti pánevního dna. Tato emoční blokáda může ovlivnit naše tělo i psychiku. Práce na uvolňování a ozdravování pánevního dna může přinést nejen fyzickou úlevu, ale také emocionální rovnováhu a psychickou pohodu.

Nejdůležitější jste vy

Snad je z článku dostatečně zřejmé, že péče o pánevní dno je mnohem komplexnější než jen cvičení svalů. Je to proces, který zahrnuje uvolňování emočního napětí, práci s energetickými bloky a obnovu fyzické síly a flexibility. Existuje řada přístupů a technik, které mohou být použity k péči o pánevní dno, vždy je ovšem nejdůležitější přistupovat k sobě s respektem a láskou. Cesta začíná už hledáním vhodného terapeuta právě pro vás.

Fyzioterapie pánevního dna je specializovaný přístup, který se zaměřuje na obnovu funkce pánevního dna. Jako fyzioterapeutka vám pomohu identifikovat potíže, provedu ošetření a navrhneme společně individuální cvičební program a vybereme terapeutické techniky pro vámi vyznačené cíle.

V rámci péče o pánevní dno je neoddělitelnou součástí i práce s emocemi a psychikou. To může zahrnovat terapeutické rozhovory, techniky pro uvolnění emocionálních bloků či práci s vědomou přítomností. Kombinace fyzické práce s péčí o emocionální a spirituální rovinu poskytuje komplexní a holistický přístup k pánevní

mu dnu. V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že při jakékoliv terapii jste nejdůležitější vy a váš přístup. Jak jsem již psala výše, cesta a terapie začíná už výběrem vhodného terapeuta. V rámci terapie je podstatná komunikace a spolupráce mezi pacientem a terapeutem.

Pokud máte dotazy nebo se chcete podělit o své zkušenosti s péčí o pánevní dno, neváhejte se se mnou spojit. Jsem tu, abych vám pomohla na cestě k harmonii a pohodě ve vašem těle, mysli a duši. Oslovil-li vás můj přístup, zvu vás k nalezení lásky k sobě nejen skrze pánevní dno, ale především skrze péči o sebe.

S láskou k sobě a vám,

Alexandra

Dýchat nosem znamená zdravě žít

Dech nosem. Taková maličkost a tolik pozitivního efektu pro celé naše tělo…

Péče, otužování nebo pohyb?

Naše tělo s námi neustále komunikuje. Každý den nám posílá signály, které nás upozorňují na naše potřeby – ať už jde o únavu, napětí nebo nutnost pohybu. Jakmile začneme tělu naslouchat, přichází další otázka: Jak reagovat? Reakce na vnímání těla může mít mnoho podob, ale nejčastěji je můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí – péče, otužování a pohyb.

Mikrobiom – tajemný svět uvnitř nás

Co je to mikrobiom? Kolik bakterií a dalších symbiontů v těle máme? Jaký je rozdíl v probiotiku a prebiotiku? Jak nás ovlivňují? Co všechno mohou ovlivnit? Jak můžeme pomoci jejich a tím našemu zdraví? Co je to propustnost střev a jak ji ovlivnit?

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

vnímám své tělo

Vnímat své tělo – má to smysl

Když se řekne „vnímání těla“, co vás napadne? Možná vás nenapadne nic a nebo žádná konkrétní myšlenka, možná si položíte otázku, co to vlastně znamená. Většina z nás bere vnímání těla jako samozřejmost, něco, co ani nemusíme vědomě dělat. Ale co kdybych vám řekla, že vědomé napojení se na vlastní tělo může zásadně změnit váš život?

Dech a postura těla

Dech není jen projevem života, ale i reálným fyzickým pohybem. Je to funkce, která probíhá automaticky, ale zároveň ji můžeme vědomě ovládat. Dýchání má hluboký vliv na naši posturu a celkové držení těla. Jak dech ovlivňuje posturu těla a to od plosek nohou až po čelistní kloub?