Ženské zdraví | Fyzioterapie

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

V životě je mnoho témat, o kterých jsme schopni se bavit bez předsudků, bez zábran. Ale o přirozenosti menstruace je pořád tolik mýtů a nedostatečných informací, až nad tím zůstává rozum stát. Je ‘v pořádku’ koukat ve filmu na krev stříkající všude, ale stále je tolik partnerů, kteří považují menstruační krev své ženy za něco nečistého. To jen takové mé malé povzdechnutí nad paradoxy dnešní doby : )

Během menstruace si můžete všimnout, že se krev může v jejím průběhu měnit. Někdy je růžovější, jindy červenější až úplně tmavá. Všímat si barvy menstruační krve může odhalit mnoho o našem zdraví a o tom, kde se právě v cyklu nacházíme.

Za normální považujeme, mění-li se krev mezi odstíny červené a hnědé. Barva menstruační krve se může měnit i během jednoho menstruačního cyklu. Například může začít jasně červeně a změnit se na rezavě hnědou…Variant je mnoho a věnujeme se především nečekaným změnám nebo zbarvení spojenému se zápachem a dalšími příznaky. Zbarvení krve hodnotíme od růžové, přes jasně červenou, tmavší červenou až po hnědou, šedou a černou. Můžeme se také setkat s krví našedlou či nažloutlou či oranžovou.

Na začátku menstruace se můžeme setkat právě s růžovým zbarvením, krev je čerstvá a po smíchání s vaginálním hlenem může působit spíše růžovým dojmem. Ve chvíli, kdy děloha začíná aktivně odvádět krev z těla, můžete si všimnout jasně červeného zbarvení. Jedná se o čerstvou krev. Čím je krev v děloze či vagíně déle, tím více reaguje s kyslíkem a tmavne. Můžete tedy nacházet zcela zdravé barvy – tmavě červenéhnědé, či dokonce černé. Nacházíte-li oranžovou či šedavou barvu, nejspíš se jedná o zánět a infekci. Je vhodné sledovat na sobě další příznaky naznačující přítomnost patogenu. Těmi mohou být:

  • nepříjemný zápach
  • pálení
  • svědění
  • vnitřní nepohodlí

Ve chvíli, kdy pozorujete i jen jeden z těchto příznaků, určitě je na místě navštívit lékaře.

Kromě barvy je významná také textura krve. V případě, že nacházíte v krvi sraženiny. Je vhodné sledovat, zda jsou sraženiny malé (velikost hrášku) a zda se objevují spíš výjimečně nebo jsou v cyklu pravidlem. Jestliže ale navíc pozorujete:

  • trpíte bolestivými křečemi
  • silným krvácením
  • krvácení trvá déle než 7 dní
  • sraženiny jsou větší (>2 cm)
  • sraženiny jsou pravidlem

Pak je na místě navštívit lékaře. Může se jednat o hormonální nerovnováhu, která se dá upravit.

Jak se vám článek líbil? Byl pro vás užitečný? Budu velmi ráda za vaše názory, zkušenosti a také za sdílení, aby se příspěvek dostal dál : )

Alexandra

A co s tím?

V poslední době si všímám fenoménu, který mi stále více leží na srdci. Čím déle se pohybuji na sociálních sítích, snažím se šířit osvětu, podporovat propojení a ukazovat cestu lásky, tím častěji narážím na příspěvky, které míří opačným směrem. Největším „hřištěm“ tohoto rozdělování je podle mé zkušenosti Facebook, ale ani jiné platformy nezůstávají pozadu. Místo dialogu a hledání společných cest vidím stále více polarizace a ukazování prstem. A to mě vede k otázce: opravdu to tak musí být?

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Když chybí energie pro nový nádech do života.

Cítíte to? Vzduch už voní jinak. Je to jaro? Skončila zima a zimní hibernace? Probouzíme se zpět do života?

VÁNOCE: Čas klidu, usebrání a pečování o tělo i duši

Vánoce a tzv. období mezi svátky jsou tradičně dobou klidu a pohody, obdobím, kdy si odpočineme od každodenního shonu a věnujeme se sobě i svým blízkým.

Cesta k uzdravení

Cesta k uzdravení je pro každého jedinečná a originální. Každý z nás je jiný, a proto je zásadní najít si svou vlastní cestu, která nás dovede ke zdraví. Na mých stránkách se často setkáte s termíny, které se vztahují k fyzioterapii a celkovému zdraví těla i mysli.

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?