Duševní wellbeing | Fyzioterapie

Jak reagovat na bolest: Tvůrčí přístup k tělesným signálům

Je důležité vnímat své tělo a co můžeme dělat s informacemi, které nám dává. Ale co když nastane nepohoda? Co když nás skolí nemoc nebo se nám vrací chronická bolest? Mnozí lidé vnímají bolest pouze z pozice oběti. Tento článek však nabízí jiný pohled – jak přistupovat k bolesti kreativně a vnímat ji jako informaci, která nám může pomoci obnovit rovnováhu těla.

V předchozích článcích jsme se věnovali tomu, proč je důležité vnímat své tělo a co můžeme dělat s informacemi, které nám dává. Ale co když nastane nepohoda? Co když nás skolí nemoc nebo se nám vrací chronická bolest? Mnozí lidé vnímají bolest pouze z pozice oběti. Tento článek však nabízí jiný pohled – jak přistupovat k bolesti kreativně a vnímat ji jako informaci, která nám může pomoci obnovit rovnováhu těla.

Jste oběť nebo tvůrce?

Bolest má tendenci být vnímána jako překážka, která nás omezuje v dosažení našich cílů. Může nás frustrovat, když nemůžeme sportovat nebo pokračovat v plánech. Tělo nám vysílá signály, které často neodpovídají našim představám, a na tyto nepříjemné pocity reagujeme odporem.

Co kdybychom ale změnili svůj přístup? Co kdybychom se na bolest podívali ne z pozice oběti, ale z pohledu tvůrce? Místo toho, abychom viděli bolest jako něco negativního, můžeme ji vnímat jako důležitou informaci, kterou nám tělo posílá. Bolest nás učí, že něco potřebujeme změnit.

Bolest jako informace

Bolest je cenný signál, který nám říká, že v těle není něco v rovnováze. Místo toho, abychom se snažili bolest umlčet nebo ignorovat, měli bychom ji vnímat jako příležitost k tomu, abychom lépe porozuměli tomu, co naše tělo potřebuje.

Například pokud vás trápí opakující se bolest zad, analgetika mohou poskytnout dočasnou úlevu, ale skutečné řešení přichází až tehdy, když se zaměříme na příčinu. Možná vaše tělo potřebuje změnu v pohybu, lepší držení těla, nebo posílení svalů. Bolest nás nabádá k tomu, abychom se podívali na své návyky a přizpůsobili je tomu, co naše tělo skutečně vyžaduje.

Jak přistupovat k bolesti?

Jak vlastně přistupovat k bolesti? Jak s tím pracovat? Je rozdíl jestli nás něco bolí, nebo jestli jsme nemocní? Tomu se věnuji v členské sekci. Přihlásit se do ní můžete kliknutím sem : )

Alexandra

Kdy pečujeme o jizvu

Kdy vlastně pečovat o jizvu? Kdy začít, kdy skončit, kdy?
Péče o jizvu je péče, co nikdy nekončí.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.

Dech a postura těla

Dech není jen projevem života, ale i reálným fyzickým pohybem. Je to funkce, která probíhá automaticky, ale zároveň ji můžeme vědomě ovládat. Dýchání má hluboký vliv na naši posturu a celkové držení těla. Jak dech ovlivňuje posturu těla a to od plosek nohou až po čelistní kloub?

Pomůcky v terapii pánevního dna

Dysfunkce pánevního dna je velmi často spojená s oslabenými svaly. Stejně jako v posilovně, i zde posilování v určitou chvíli vyžaduje využití pomůcek, na trhu existuje velké množství pomůcek k posilování a celkové aktivaci pánevního dna.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

Obranyschopnost a psychika

Podzim a zima je obdobím, kdy se mnozí z nás začínají potýkat s různými zdravotními obtížemi, ať už jsou to nachlazení, chřipka nebo útlum nálady. Tato roční doba přináší sebou nejenom změny v počasí a krátké dny, ale také výrazné účinky na naše tělo i mysl.