Jizvy | Fyzioterapie

Proč se starat o jizvy

Proč vlastně je potřeba pečovat o jizvu? Kdy je nejvhodnější čas začít s péčí o jizvu? Vážně je potřeba se o jizvu starat? Co když s jizvou žádné potíže nemám? Odpovědi a mnohem víc naleznete v tomto příspěvku : )

Péče o jizvy je často podceňovaná, přestože může výrazně ovlivnit kvalitu života. Správná péče může nejen zlepšit vzhled jizvy, ale také předejít komplikacím, které mohou mít dlouhodobé důsledky na vaše zdraví.

Prevence komplikací

Neošetřované jizvy mohou vést k několika problémům. Mezi nejčastější patří srůsty a záněty. Srůsty mohou vznikat nejen na povrchu kůže, ale i hluboko uvnitř těla. Jsou to tkáňové mosty, které spojují sousední struktury, což může omezovat jejich pohyblivost a funkčnost.

Hluboké jizvy a jejich vliv

Existují i jizvy, které nejsou vidět. Tzv. hluboké jizvy mohou vznikat v důsledku zánětů v různých částech těla. Nejčastěji se vyskytují v oblasti krku, malé pánve nebo břicha.

(Detailnější popis jen pro členy – Inspirace zdraví).

Kdy pečovat o jizvy

Péče o jizvy by měla začít co nejdříve po uzavření rány. V raných fázích hojení je důležité zabránit vzniku otoku a podpořit správné prokrvení oblasti. V pozdějších fázích je pak důležité pravidelně masírovat jizvu a udržovat ji hydratovanou.

Naše tělo je nepřetržitě v pohybu, každý den čelí různým vlivům a výzvám. A právě v dobách většího stresu, dlouhodobých nemocí nebo dalšího fyzického zranění, se potřebujeme o své jizvy opět starat. Z čehož plyne, že péče o jizvy pro nás nikdy nekončí. I starší jizvy vyžadují péči, zejména při zvýšené fyzické nebo psychické zátěži, kdy se mohou stát citlivějšími a aktivnějšími. Určitě nezapomeňte alespoň zkontrolovat, jak je na tom vaše již zhojená jizva.

Regenerace a reparace

Během procesu hojení je velmi aktivní lymfatický systém. Pokud s jizvou nepracujeme a třeba ji naopak ještě během hojení zatěžujeme, může docházet k otoku, který se může přetvořit až v otok lymfatický – tzv. lymfedém. Lymfedém, pak způsobuje městnání krve – ischemii (nedokrvení). A proces pokračuje nedostatečným přísunem nezbytných látek v oblasti hojení, ale také ukládáním a ucpáváním odpadními látkami. Celý proces pak omezuje a zpomaluje regenerační schopnosti organismu.

Zde se dostáváme k důležitým pojmům. Regenerace a reparace. Regenerace je schopnost organismu navrátit se do původního stavu. Reparace je nahrazení tkáně jinou. Rychlost regenerace je přímoúměrná zdraví jedince. Zdraví se týká kvality potravy a tekutin, fyzické a psychické zdatnosti a také míře odpočinku. V případě terapie jizev i starostí a péčí o jizvu. Staráme-li se dostatečně o hojící oblast, navyšujeme šance regenerace vůči reparaci. Jinými slovy, tím jak se staráme o jizvu, zajistíme si, že jizva bude menší a hezčí. A to je krásná zpráva ne? : )

Jak jsem zmiňovala v minulém článku. Pravidelná kontrola a masáže mohou zabránit aktivaci starých jizev a vzniku nových problémů. Pokud máte jizvu, která je citlivá nebo způsobuje bolest, je vhodné vyhledat odborníka, který vám poradí s individuální péčí.

Péče o jizvy je klíčová pro prevenci komplikací a udržení dobrého zdraví. Hluboké jizvy mohou ovlivnit funkčnost orgánů a způsobit chronickou bolest, proto je důležité začít s péčí co nejdříve a pokračovat v ní pravidelně i po zhojení jizvy.

Keloidní jizvy

Existují případy, kdy se jizvy spontánně léčí hůře- řeč je o keloidních jizvách. Taková jizva se projevuje výrazným nadbytkem tkáně nad oblast rány, bývá zarudlá a dost často i dráždivá. Víte-li že máte sklon ke keloidnímu hojení, doporučuji navštívit odborníka a řešit vše individuálně. Dodnes se neví přesný důvod vzniku ‘keloidů’, ale nejčastěji se spojuje s psychickým laděním jedince a také s hormonální rovnováhou celého organismu.

Dává vám již ošetřování jizev smysl? Ošetřujete své jizvy? Máte pocit, že jste péči o jizvu zanedbali? Nebojte se i se staršími jizvami se dá pracovat. Stačí jen začít : )

Alexandra

Wim Hof a Oxygen Advantage: Která metoda dýchání je ta pravá?

Dechové techniky pro zlepšení zdraví a sportovní výkon se těší neustálé popularitě, přičemž dva z nejvíce známých hráčů na poli jsou Wim Hof a Oxygen Advantage® od Patricka McKeowna. Tyto metody mají zastánce po celém světě, ale jaké jsou jejich podobnosti, rozdíly a vědecké podklady?

Péče, otužování nebo pohyb?

Naše tělo s námi neustále komunikuje. Každý den nám posílá signály, které nás upozorňují na naše potřeby – ať už jde o únavu, napětí nebo nutnost pohybu. Jakmile začneme tělu naslouchat, přichází další otázka: Jak reagovat? Reakce na vnímání těla může mít mnoho podob, ale nejčastěji je můžeme rozdělit do tří hlavních oblastí – péče, otužování a pohyb.

Krev, ta menstruační

Menstruační krev nám může dávat mnoho informací o našem zdraví a zdraví našeho cyklu. Tento text shrnuje nejdůležitější informace spojené s barvou a konzistencí menstruační krve. Jak rozpoznat, kdy je potřeba navštívit lékaře. Kdy naopak nás náš cyklus utvrzuje v tom, že jsme zdravé.

GynFyz: Cesta k Vnitřní Harmonii

Gynekologická fyzioterapie je cestou k vnitřní harmonii a zdraví. Tato terapie může pomoci ženám lépe pochopit a přijmout své tělo, zlepšit jejich fyzické zdraví a podpořit jejich celkovou pohodu.

Jak s námi tělo komunikuje

Kolikrát jste si všimli, že vás něco bolí nebo cítíte nepohodlí, až když už bylo příliš pozdě? Naše tělo s námi neustále komunikuje, ale v moderním světě plném rozptýlení často jeho signály ignorujeme. Často se zaměřujeme na akutní potřeby, jako je hlad nebo žízeň, a nevěnujeme pozornost jemným signálům, které tělo vysílá mnohem dříve, než přerostou v chronický problém.

Čtyři patra těla

Každý sval na těle spojuje různě vzdálené dva body či dvě oblasti. Většina z nich vede v určitém vertikálním položení. Na těle ale najdeme i čtyři svalové skupiny, které jsou umístěny horizontálně. Označujeme je jako svalové horizontály, tzv. svalová patra těla. Jedná se o chodidla, pánevní dno, bránici a ústní dno.